REACH: Kick-off meeting

Centrum pro studium člověka a společnosti
Publikováno: 8. 11. 2017

S potěšením oznamujeme, že tříletý projekt, který jsme spolu s partnery   vytvořili, získal podporu Evropské Komise v programu HORIZON2020, v rámci výzvy CULT-COOP-06-2017:   Participatory approaches and social innovation in culture.  Konsorcium podepsalo smlouvu a začíná pracovat.

„Kick-off meeting“ se koná 2. prosince 2017 v Berlíně.

We are pleased to announce that the European Commission has awarded us with funding for the three-year H2020 project we have created with partners for the call CULT-COOP-06-2017: Participatory approaches and social innovation in culture. The consortium signed the contract and started to work.

The kick-off meeting takes place in Berlin on December 2, 2017.

Konsorcium / Consortium

Partneři/Partners Koordinátoři/Coordinators
COVUNI Coventry University ,UK Neil Forbes (main C.)
PROMOTER Promoter S.r.l. , IT Antonella Fresa
SPK Stiftung Preussischer Kulturbesitz, DE Monika Hagedorn-Saupe
ELTE Eotvos Lorand Tudomanyegyetem , HU Gábor Sonkoly
UGR Universidad de Granada, ES José María Martín Civantos